Art Prague 2022: Vilém Frič představil unikátní fontánu Arielu

Vilém Frič představil svá nejnovější díla na 21. ročníku renomovaného veletrhu současného umění Art Prague Fair. Dal si za cíl na této výstavě představit zcela novou unikátní fontánu s názvem Ariela. „Inspiroval mě příběh malé mořské víly Ariely. Stejně jako ona se proměňuje ve vodní pěnu, u této fontány se živá vodní hladina proměňuje v zrcadlenou nerezovou plochu. Vznáší se nad vodní hladinou na stéblu, čím vytváří dojem levitujícího květu v prostoru,“ vysvětluje příběh vzniku Vilém Frič.

Výroba fontány je velmi náročná, nebylo proto do poslední chvíle jasné, zda autor fontánu stihne do začátku výstavy dokončit. Nakonec se vše podařilo a navíc vznikla nová limitovaná exkluzivní  kolekce designových táců „Puddle (louže)“, které vytvářejí dojem vodní hladiny, stejně jako větší „Puddle“ zamýšlené jako land art.

Celá výstava se nesla v duchu poslední etapy autorovy tvorby. Vedle již zmiňované fontány Ariely z nerezavějící oceli představil také subtilnější industriální fontánu Pramen Aventurín a fontánu Živá Mrtvá Voda vytvořenou ve spolupráci s jeho otcem Jiřím Fričem. Svou pozornost si získala také trojice svítících soch inspirovaných řeckou mytologií v čele se sochou Sestoupením boha Dia,  Poselství Gai a Čtyři sudičky. Tyto sochy jsou jedinečné svým dvojím využitím jednak jako umělecký objekt, který ale zároveň může sloužit jako intimní osvětlení. Rozsvěcení pouhým dotykem a změna světelné intenzity jim dodává mystičnost a zároveň si tak sami můžete vytvářet pokaždé trochu jinou atmosféru.

Své zastoupení zde měli také kinetické sochy v podobě sochy Náladová, jejíž polohu si můžete upravit podle toho, jako máte zrovna náladu. Za zmínku jistě stojí také celá řada exkluzivních designových doplňků limitované série pod názvem Jamky, jejichž účel je na každém z nás. K jejich tvorbě autor přistupuje sochařským přístupem, když každý kus je ručně zpracovaným originálem a zároveň zachovává svou primární praktičnost, funkci a základní tvarosloví dané série.